A következő néhány sorban japán kerttervezési és -építési tradíciókról ismerkedhet meg.
A ház, a teaház, illetve az esetleges kilátó épülete egy egységet alkot a kerttel. Ez a japánkert fő gondolata. A kert és az épületek a telek adottságait teljesen kihasználva egészítik ki egymást, a japán felfogás szerint egymás nélkül nem értelmezhetők, emiatt Japánban az ingatlanok építésére fordított összeg már a kertek építésének költségét is tartalmazza.
Kertépítés Japánban
Egy a házzal harmonizáló japánkert megépítése a teljes beruházás akár a 20 százalékát is kiteheti. A kertet az ingatlannal együtt tervezik, a kettőt egy egységként kezelik. A kert a ház meghosszabbítása, a nappali része. Azáltal, hogy a lakóhely részévé válik, egész évben élvezhető. A legjobb látószögből, az otthon melegéből télen is élményt nyújt a szemlélőnek.
Tradicionális japánkert
A ház kertre nyíló ablaknyílása olyan, mintha egy festmény keretén keresztül szemlélődnénk. Így válik a japánkert háromdimenziós kertészeti festménnyé. A kert „arca”, vagyis a legszebb és legkifejezőbb oldala mindig a házból látható. Emellett természetesen a kert más részeinek is el kell bűvölniük a sétálót: azokat a kert arcéleinek és tarkójának nevezik.
A japánkert nyújtotta egyedülálló élmény
Amikor japánkertet építünk, valójában háromdimenziós „kertfestmény” világot hozunk létre. A kert és a ház arányait, méreteit minden irányban 1/3-2/3 arányban kell megalkotnunk. Ez olyan örök arány, amit a fenntartó munkálatok során mindenképp meg kell tartanunk, elsősorban a növényzet szabályozásával. Másképp eltorzul, aránytalanná válik a „festményünk”.